GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Porslin 7951749
*
nr 795 1749
Porslin
7-del, Röd Rubin, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle
Kondition: 1st skadad
Utrop:
1.000 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 december 2012
kl 19:04:21
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/11 23:11:50
1
100 kr
1/12 20:26:10
2
150 kr
3/12 18:49:59
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik porslin röd rubin svensk keramik svenska keramiker
-
5100 Kaffeservisdelar
6 delar, Royal Copenhagen + Bing & Grøndahl, Musse..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:02
-
4073 Skrivställ
1800-tal, porslin / mässing. Längd: 19 cm. Höjd: 8 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:30
-
3374 Urna
porslin, Japan, handmålad blomdekor. Höjd: 56 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:53
*
Porslin
Kondition: 1st skadad
nr 795 1749
Porslin
7-del, Röd Rubin, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle
Kondition: 1st skadad
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 december 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/11 23:11:50 | 1 | 100 kr |
1/12 20:26:10 | 2 | 150 kr |
3/12 18:49:59 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik porslin röd rubin svensk keramik svenska keramiker
-
5100 Kaffeservisdelar
6 delar, Royal Copenhagen + Bing & Grøndahl, Musse..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:02 -
4073 Skrivställ
1800-tal, porslin / mässing. Längd: 19 cm. Höjd: 8 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:30 -
3374 Urna
porslin, Japan, handmålad blomdekor. Höjd: 56 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:53